• خانه
  • اخبار
  • سرمایه گذاری تخصصی در حوزه ICT با مشارکت منطقه ویژه علم و فناوری یزد

سرمایه گذاری تخصصی در حوزه ICT با مشارکت منطقه ویژه علم و فناوری یزد

 

شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران (مادر تخصصی) بزرگترین شرکت در حوزه ICT کشور است که زیر نظر ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) فعالیت می کند. این شرکت با هدف سرمایه گذاری، توسعه و استفاده از فرصت‌های ملی و بین المللی بیش از یک دهه در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در حال فعالیت می باشد. این شرکت با سیاست ورود در عرصه های سرمایه‌گذاری های پر مخاطره و دانش بنیان و همچنین انجام سرمایه‌گذاری در پروژه ها یا واحدهایی که نیازمند حجم گسترده سرمایه بوده و ورود و حضور سهامداران خُرد در آنها مشکل است، اقدام به سرمایه‌گذاری نموده و پس از راه اندازی و بهره برداری و یا بهبود وضعیت واحدهای سرمایه پذیر با سیاست عدم ماندگاری، نسبت به واگذاری سهام و انتقال آنها به سهامداران خرد اقدام می نماید.

در دور اول سفر نماینده این شرکت که سه شنبه مورخ 97/06/06به دعوت منطقه ویژه علم و فناوری یزد انجام شد، جلسه ای در محل مرکز خلاقیت و فناوری های نوین شهری واقع در پارک علم و فناوری یزد برگزار شد.

در پایان مقرر گردید جلسه ای با حضور سایر مدیران شرکت مبین ایران با مدیران و مسئولین شهرداری، دانشگاه، پارک علم و فناوری و گردشگری استان ترتیب داده شود تا جزئیات همکاری مورد بحث قرارگیرد.

بدین منظور، طی دعوت نامه رسمی منطقه ویژه علم و فناوری یزد، سه شنبه و چهارشنبه مورخ 3 و 4 مهرماه 1397، جلساتی با حضور آقایان وکیلی نیا، معاون توسعه کسب و کار و سرمایه گذاری، عرب زاده یکتا، مدیر پروژه های اینترنت اشیا و میرخاندوزی مدیر پروژه به شرح زیر برگزار گردید.

 

شهر هوشمند

در این جلسه که روز سه شنبه مورخ 97/07/03در محل مرکز خلاقیت ها و فناوری های نوین شهری تشکیل گردید، رئیس سازمان فاوای شهرداری، مدیر دفتر فناوری اطلاعات و امنیت استانداری یزد، مدیر مرکز خلاقیت و تکنولوژی های نوین شهری و نمایندگانی از اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، شرکت مخابرات و همچنین نمایندگانی از بخش خصوصی و سازمان نظام صنفی رایانه استان حضور داشتند، ابتدا نماینده شرکت مبین ایران به معرفی مجموعه خود پرداخت.

 ماموریت این سازمان، کسب توانمندی اقتصادی در حوزه‌ی ICT با حداقل تصدی‌گری، مشارکت در ایجاد زنجیره‌ی خلق ارزش اقتصادی با رویکرد عدم ماندگاری، اداره‌ی بهینه‌ی واحدها و شرکت‌های تحت پوشش، خرید بخشی از سهام شرکت‌های خارجی معتبر در حوزه‌ی ICTو فروش بخشی از سهام شرکت‌های وابسته و تابعه به شرکت‌های داخلی و خارجی معتبر می باشد. 

نسل اول پلتفرم های شهر هوشمند، شهرداری محور بود. نسل بعد شهر محور و نسل جدید شهروند محور هست. پلتفرمی که به مالکیت شرکت مبین ایران درآمده، آخرین نسل پلتفرم های شهر هوشمند است. قالب کلی این نسخه اسپانیایی در شهرهایی از آمریکا، اسپانیا، پرتغال، ویتنام و ... در حال اجرا است که باید برای شهرهای ایران بومی سازی شده و متناسب با نیازهای آنان تغییر و اصلاح گردد. با توجه به استراتژی شرکت مبین مبنی بر مشارکت با شرکت های بین المللی و انتقال و توسعه دانش به شرکت داخلی، این پلتفرم به صورت باز ارائه خواهد شد و تمام کسب و کارها و شرکت های فعال در حوزه شهر هوشمند داخلی و یزدی میتوانند به راحتی خود را با این پلتفرم تطابق دهند.

با توجه به این که Master Plan طرح آماده شده، مدل همکاری شرکت مبین به این گونه است که بعد از امضای تفاهم نامه توسط طرفین، ظرف دو هفته با مشارکت طرفین، نیازسنجی صورت گرفته و Business Model و طرح تجاری هر یک از پروژه های شناسایی شده مورد نیاز شهر استخراج می شود و با مدل های تجاری مختلف به اجرا در خواهد آمد.

در ادامه پیشنهادات و فرصت های همکاری در حوزه های اینترنت اشیاء، محاسبات ابری، داده های بزرگ، هوش مصنوعی و هم چنین فناوری های نوظهور برشمرده شد.

مگاپروژه شهر هوشمند یزد میتواند از محل ارائه خدمات مبتنی بر نیازمندی‌های اساسی شهروندان و از طریق کانال‌ها و بسترهای متنوع دیجیتالی در قالب یک پلتفرم جامع، موجبات افزایش رضایتمندی شهروندان را بدنبال  داشته باشد.

 

گردشگری هوشمند

این جلسه در ساعت 11:30 سه شنبه در محل کمیسیون گردشگری واقع در صحن شورای اسلامی شهر یزد تشکیل گردید. در این جلسه اعضای کمیسیون گردشگری و هم چنین کمیسیون شهر هوشمند شورای اسلامی شهر یزد، مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، مدیر دفتر فناوری اطلاعات استانداری یزد، نماینده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، روسای تشکل های خصوصی حوزه گردشگری حضور داشتند.

در این جلسه ضمن معرفی کلی شرکت، برخی از مشکلات و چالش هایی که در صنعت گردشگری وجود دارد و با حضور پلتفرم گردشگری هوشمند می تواند مرتفع گردد به شرح ذیل برشمرده شد:

-         دغدغه تفاوت زبان و نیاز به تورلیدری از طریق ایجاد call center

-         تماس گردشگران خارجی از طریق سیم کارت های مخصوص با اینترنت رایگان

-         معضل پرداخت گردشگران از طریق کیف پول الکترونیک

-         تسعیر نرخ ارز از طریق exchange  الکترونیکی ارز

-         رزرواسیون از طریق ارتباط با این پلتفرم

-         تبلیغات بین المللی برای حضور گردشگر در یزد

-         ورود مباحث AR و VR در بخش گردشگری یزد

یکی از مزیت های این پلتفرم، نگاه بین المللی به جای نگاه جزیره ای و ارائه خدمات یکپارچه در بخش گردشگری است.

در پایان مقرر گردید کمیته ای متشکل از منطقه ویژه علم و فناوری، اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان و سازمان فاوای شهرداری تشکیل گردد و جزئیات تفاهم نامه پیشنهادی مورد بررسی قرار گیرد و در مهلت مقرر بین شهرداری و هلدینگ ایران مبین مبادله شود.

 

دانشگاه هوشمند

در روز چهارشنبه مورخ 97/07/04جلسه ای در خصوص گردشگری هوشمند در سالن کنفرانس ریاست دانشگاه یزد با حضور نمایندگان شرکت مبین، مدیر دفتر فناوری اطلاعات استانداری یزد و مدیرانی از حوزه های مرتبط دانشگاه یزد، دانشگاه آزاد اسلامی و موسسه آموزش عالی امام جواد تشکیل گردد.

در این جلسه شرکت ایران مبین نسبت به ارائه پلتفرم دانشگاه هوشمند اقدام نمود و تاکید شد از آنجا که هر دانشگاه بسته به ظرفیت ها و زیرساخت های خود، نیازهای متفاوتی دارند نیاز به costomize کردن نسخه کلی پلتفرم خدمات دانشگاه هوشمند است و مقرر گردید نمایندگان دانشگاه ها نسبت به نحوه همکاری بررسی و اقدام نمایند.

 

جلسه آشنایی با توانمندی شرکت های یزدی در حوزه ICT و راهکارهای اجرایی

بعد از ظهر چهارشنبه در محل سالن VIP پارک علم و فناوری یزد، جلسه ای با حضور اعضای هیأت مدیره نظام صنفی امور رایانه ای استان، مدیر مرکز خلاقیت های شهری و نماینده اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس کمیسیون شهر هوشمند شورای اسلامی شهر یزد برگزار گردید که در این جلسه 8 شرکت که در حوزه های اینترنت اشیاء، محاسبات ابری، داده های بزرگ، هوش مصنوعی و هم چنین فناوری های نوظهور در یزد فعالیت داشتند، به معرفی شرکت خود پرداختند.

در پایان مقرر گردید در صورت ایجاد زمینه همکاری، شرکت مبین ایران از حداکثر ظرفیت شرکت ها و توانمندی های یزد در اجرای این پلتفرم استفاده نماید.